Зографската електронна научноизследователска библиотека: Десетилетие на културен и научен принос

На 7 и 8 ноември 2024 г. представители на катедра „Кирилометодиевистика“ на Софийски университет съвместно с Фондация „Наследство на Зографската света обител“ организираха двудневно събитие, посветено на 10-годишнината на „Зографската научноизследователска библиотека“. Юбилеят беше отбелязан с научен форум, изложба и прожекция на филми, които привлякоха учени, студенти и представители на Зографския манастир.

Форумът започна с приветствия от страна на организаторите и ръководството на университета. Той бе открит от проф. д-р Андрей Бояджиев, ръководител на Катедра „Кирилометодиевистика“ към Факултета по славянски филологии. Професор Бояджиев припомни историята на сътрудничеството между Университета и Зографския манастир във връзка с дигитализирането на манастирския архив, чието начало е поставено през 2009 г. Кулминация на тази ползотворна връзка беше сключеният договор през 2014 г. между Зографската света обител и Софийски университет, благодарение на което бе създадена „Зографската електронна научноизследователска библиотека“ (Зографската стая) като част от Университетската библиотека.

Заместник-ректорът на Софийския университет - проф. Соня Милева, приветства всички от името на ректора и ректорското ръководство. Тя подчерта, че партньорството между Софийския университет и Зографския манастир е дългосрочно и дава възможност за широк кръг интердисциплинарни изследвания с изключително значение за образователната дейност на институцията.

Cov-1-0_resize
Плакат Зограф - 28.10. _resize
Приветствия към научния форум отправиха и доц. Надежда Александрова от Катедра „Българска литература“ към Факултета по славянски филологии и проф. Климентина Иванова – доайен и вдъхновител на Зографската стая. От страна на Университетска библиотека обръщение прочете доц. д-р Биляна Яврукова, и.д. директор на библиотеката, тя изрази удовлетворение от успешното и непрекъснато надграждащо се сътрудничество през изминалите десет години. От страна на Зографското братство приветствие поднесе иеромонах Атанасий. Той заяви, че преди десет години е започнала една обща мисия, която по замисъл бе задълбочаване на научното познание, както и придобиване на едно по-широко познание манастирските им архиви, които неизбежно са свързани с нашето общо християнско минало.

Научният форум се проведе през двата дни на събитието, като в него участваха утвърдени учени, дългогодишни сътрудници на Зографската стая, преподаватели и изследователи от Софийския университет и от Българската академия на науките. Наравно с тях свои доклади изнесоха и няколко млади изследователи. В рамките на форума участниците представиха нови данни, почерпени от Зографските ръкописи и архиви. Сред акцентите бяха дискусии относно съвременните проблеми на дигитализацията и анализа на исторически документи, представяне на текстове от новооткритите зографски ръкописи, нови данни и хипотези за зографски книжовници и писачи.

Пълната програма с изнесените доклади може се намери на следния линк: Програмата.

Angela_resize
Изложбата „Зограф, какъвто го видяхме“, бе открита във фоайето на Централна университетска библиотека след заседанието на първата научна сесия. Тя допълни форума, представяйки богатството на Зографския манастир чрез фотографски колажи, дарена литература от Зографската библиотека и копия на манастирски архиви.
Plakat rab_resize
Изложбата бе изработена съвместно от Университетска библиотека и свещ. Козма Поповски, сътрудник на Манастира и Фондацията. Фотографските колажи представят накратко работния път на екипа по дигитализация на Зографските ръкописи и архиви. Втората част на изложбата включва част от дарението от 121 тома, публикувани в периода от XVIII до XXI век, което Зографският манастира направи в полза на Университетска библиотека. Тематичната насоченост на изданията е свързана със Света гора и разкрива както природни забележителности, така и изследвания върху манастирите и съхраняваните в тях ръкописи и артефакти.

Plakat podpis5_resize

В своето встъпително слово доц. Биляна Яврукова акцентира върху важността от сътрудничество между Библиотеката и Зографската света обител. Тя подчерта, че в резултат на съвместните усилия дигитализираните ръкописи в Зографската стая са над 700 броя за тези десет години. Това е значима стъпка към опазването на културното наследство и голямо предизвикателство пред настоящи и бъдещи поколения учени и изследователи.

Изложбата може да бъде разгледана до края на януари 2025 г. във фоайето на Централна университетска библиотека.

Повече за изложбата виж: ТУК и ТУК

Кулминацията на научния форум бяха прожекциите на документалните филми – „Градината на Богородица“ на Силвия и Борислав Павлови (вж. ТУК) и „Кодът на Паисий“ на Мария Чернева и Георги Милков (излъчен по БНТ вж. ТУК). Тези филми разкриха автентични аспекти от живота и историята на Зографския манастир и бяха важен компонент от цялостното представяне на културното наследство на Атон.

Izlojba2_n_resize
Izlojba 6_resize
Събитието, проведено по случай 10-годишнината на „Зографската научноизследователска библиотека“, изразява не само преглед на постигнатото, но и ангажимент за бъдещи инициативи, насочени към опазване и популяризиране на културното наследство на Атон. Успешното сътрудничество между науката, културата и християнската вяра в този контекст подчертава значимостта на съответните институции и общности в изграждането на мостове между миналото и настоящето на нашия народ и неговата християнска и православна битност.

7-8.11.2024, Софийски университет